2010.01.22. 14:42
Kinek is dolgozol?
Vegyünk alapul egy jónak számító, mondjuk 300.000 Ft-os alkalmazotti fizetést.
Mint tudjuk, a bruttó bér valamivel több, hisz a munkáltatónak be kell fizetni a járulékokat utánunk, azaz tételesen a következőket: nyugdíjjárulék (18 %) 54.000 Ft, egészségbiztosítási járulék 33.000 Ft, egészségügyi hozzájárulás 1.950 Ft/fő, munkaadói járulék (3 %) 9.000 Ft, szakképzési hozzájárulás (1,5 %) 4.500 Ft. Vagyis valójában a munkáltató számára 402.450 Ft-ba kerül az, hogy nekünk 300.000 Ft-os bért tudjon adni.
Ha azzal számolunk, hogy nyereségesen működik a vállalkozás, akkor ez azt jelenti, hogy jóval több mint 400 ezer Ft-nyi értéket kellett hogy előállítsunk, hiszen ki kellett termelnünk még a munkahely egyéb költségeit is (iroda bérleti díj, munkaeszközök ára stb.), valamint mindezeken felül a cég hasznát is.
Mielőtt fellélegeznénk, hogy ezzel vége, máris kapunk egy listát arról, amit munkavállalóként nekünk kell befizetni, úgy mint: SZJA 84.750 Ft, nyugdíjjárulék (8,5 %) 25.500 Ft, egészségbiztosítási járulék (4 %) 12 000 Ft, munkavállalói járulék (1 %) 3.000 Ft.
Vagyis egészen pontosan a végén 174.750 Ft marad a zsebünkben.
Ebből még le kell vonni a saját fogyasztásunkat tükröző közüzemi számlákat (villany-, víz- és gázszámla), és a közös költséget. És a maradékból még lejön az ÁFA, amit a boltban vásárolt termékek után fizetünk, az átírási illeték, a gépjármű adó, a parkolási díj, az autópálya használati díj, és az üzemanyagárban levő ÁFA, amit gépkocsi fenntartás esetén fizetünk, a lakásvásárlás esetén a visszterhes vagyonátruházási illeték, a bérbeadás és a lakás eladása után fizetendő illetékek, valamint a bankba berakott pénzünk kamatai után fizetendő 20%-os kamatadó. És még ehhez a felsoroláshoz jöhet hozzá az ingatlanadó, és a vagyonadó, melyeknek bevezetése tervezés alatt áll.
Ami ezek után megmarad, abból vesszük meg valójában a termékeket és szolgáltatásokat, és abból törlesztjük a már felvett hiteleinket is. És ami a legvégén marad, az lenne elvileg a saját megtakarításunk. Azért csak elvileg, mert érdemes ennek egy jó részét befektetni, hogy a saját jövőnkről is tudjunk gondoskodni...
A sötét középkorban a gazdag földesúr kizsákmányolta a parasztokat, és 10 %-át elvette a termelt javaiknak. Aztán jöttek a papok, és elvittek másik 10 %-ot! Akkoriban ez a 20 % volt MINDEN teher amit fizetniük kellett és ez nem számított kevésnek! Ebből a 20 %-ból fényűző paloták és templomok épültek, hadseregeket tartottak fent, kövérre híztak a gazdagok.
Most egy átlagos esetben a megtermelt javak kevesebb mint 25 %-át tarthatjuk meg, vagyis igen durván megfordult az arány, még sincs pénz semmire. El kéne ezen gondolkozni, hiszen valahová csak folyik az a rengeteg pénz...
Még jó, hogy vége a sötét középkornak!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.